2,8 mln złotych kosztowała budowa nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sępólnie Krajeńskim. Obiekt został już oficjalnie oddany do użytku. Wydarzeniu towarzyszyła także akcja promująca selektywną zbiórkę odpadów. Jej odbiorcami byli najmłodsi mieszkańcy gminy.
Sępoleński PSZOK powstał na terenie przyległym do oczyszczalni ścieków. Wcześniej istniało tam składowisko odpadów, był to jednak obiekt tymczasowy. Teraz Gmina Sępólno Krajeńskie ma punkt, który spełnia wszystkie europejskie normy.
- Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest wyposażony w wagę, dzięki której możemy określić ilość odpadów opuszczających nasz punkt. Są też pojemniki na różnego rodzaju frakcje, jest też rampa najazdowo-wyładowcza oraz pomieszczenie, w którym będzie można odpady przywiezione rozebrać na czynniki pierwsze. Chodzi tu na przykład o odpady wielkogabarytowe typu tapczany lub elektronarzędzia i sprzęty AGD, z których można odzyskać metale i plastiki do ponownego przetworzenia – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.
Z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych korzystać mogą mieszkańcy. To tam należy dostarczać surowce, których nie odbierają służby komunalne. Mowa tutaj m.in. o zużytych meblach, sprzęcie AGD i RTV, odpadach budowlanych, oponach, itp. Wszystkie te produkty są przyjmowane w punkcie za darmo. Jedynym kosztem mieszkańca jest transport opadów z posesji do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Należy to zrobić we własnym zakresie.
Budowa obiektu kosztowała 2 miliony 800 tysięcy złotych, z czego 1 milion 900 tysięcy złotych stanowiło unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Nota prawna: Gmina Sępólno Krajeńskie jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.