W piątek w dniu 26 lipca br., odbyło się oficjalne otwarcie mieszkania wspomaganego mieszczącego się na ul. Kościuszki 5/3 w Sępólnie Krajeńskim, utworzonego w ramach programu: Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, tytuł projektu: Centrum Usług Społecznych w Gminie Sępólno Krajeńskie.
Uroczystego otwarcia dokonała Pani Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Sępólnie Krajeńskim Pani Izabela Frӧhlke, wraz z Burmistrzem Sępólna Krajeńskiego Panem Waldemarem Stupałkowskim. Poświęcenia mieszkania dokonał proboszcz sępoleńskiej parafii ksiądz prałat Henryk Lesner. W uroczystości wzięli udział radni wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Arturem Juhnke, Pani Anna Buchwald Skarbnik Gminy Sępólno Krajeńskie, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Dorośli-Dzieciom”.
Pani Dyrektor CUS podziękowała za przybycie i pokrótce przedstawiła zarys funkcjonowania mieszkania wspomaganego, oraz przestawiła kolejne działania, które są, lub w najbliższym czasie będą skierowane na rzecz mieszkańców Gminy Sępólno Krajeńskie, np. grupa samopomocowa/wsparcia dla osób, które doświadczyły przemocy, konsultacje z lekarzem psychiatrą, usługi pielęgniarskie, czy pomoc rehabilitanta.
Wracając do tematu mieszkania wspomaganego, należy wskazać, że lokal został gruntownie wyremontowany i dostosowany do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami.
Mieszkanie wspomagane stanowiące własność gminy Sępólno Krajeńskie, składa się z 4 pokoi, kuchni, łazienki z wc, przedpokoju. Mieszkanie wspomagane jest formą pomocy społecznej przygotowującą, przy wsparciu specjalistów, osoby w nich przebywające do prowadzenia niezależnego życia lub wspierającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu.
W mieszkaniu wspomaganym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz pomoc
w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu i realizacji kontaktów społecznych, w celu utrzymania lub rozwijania niezależności osoby na poziomie jej psychofizycznych możliwości.
W ramach minimalnego standardu usług świadczonych w mieszkaniu wspomaganym zapewnia się usługi obejmujące pomoc:
1) osobom niepełnosprawnym, osobom w podeszłym wieku lub przewlekle chorym
w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu dotyczących:
a) przemieszczania się,
b) utrzymania higieny osobistej,
c) ubierania się,
d) prania i sprzątania,
e) zakupów i przygotowywania posiłków,
f) załatwiania spraw osobistych i urzędowych,
2) osobom korzystającym ze wsparcia w mieszkaniu wspomaganym w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu dotyczących:
a) zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych,
b) efektywnego zarządzania czasem,
c) prowadzenia gospodarstwa domowego,
d) podjęcia i utrzymania zatrudnienia, w przypadku gdy osoba korzystająca ze wsparcia jest zdolna do wykonywania pracy,
3) w realizacji kontaktów społecznych przez umożliwienie osobom korzystającym ze wsparcia w mieszkaniu wspomaganym:
a) utrzymywania więzi rodzinnych,
b) uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej,
c) rozwiązywania konfliktów interpersonalnych i rozwijania autonomii decyzyjnej.
Dotychczasowe doświadczenia oraz analiza środowiska lokalnego wskazały na potrzebę otwarcia mieszkania wspomaganego przeznaczonego dla osób niesamodzielnych, które ze względu na stan zdrowia wymagają wsparcia. Celem utworzenia mieszkania wspomaganego było utworzenie lokalu, który będzie miejscem pośrednim pomiędzy domem rodzinnym (mieszkaniem), a domem pomocy społecznej. Utworzenie mieszkania wspomaganego wpisuje się w tak ważny nurt polityki społecznej którą jest deinstytucjonalizacja czyli odchodzenie od pomocy opartej na rozwiązaniach zakładowych (placówkach całodobowego pobytu) na rzecz wsparcia środowiskowego przy wykorzystaniu usług społecznych, tak aby umożliwić osobom niesamodzielnym pozostawanie w swoich domach, rodzinach i środowiskach.
Całkowita wartość projektu: 7 320 507,17 zł
Kwota dofinansowania: 6 953 201,69 zł zł
Wkład własny: 367 305,48 zł