Uroczystości patriotyczne, religijne i kulturalne. Tak w Sępólnie Krajeńskim świętowano 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uroczystości rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców przed Pomnik Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla. Tam odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, złożono kwiaty, a burmistrz miasta, Waldemar Stupałkowski wygłosił okolicznościowe przemówienie:
- Szanowni Państwo! Droga Młodzieży! W dniu dzisiejszym w całym kraju uroczyście obchodzimy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucji stanowiącej owoc wysiłków patriotycznego obozu Sejmu Wielkiego, który pragnął naprawy i ocalenia Państwa Polskiego. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej ustawą zasadniczą, regulującą funkcjonowanie państwa i prawa obywateli. Była to manifestacja aspiracji narodu polskiego do wolności, równości i sprawiedliwości. Stanowiła wyraz determinacji Polaków w dążeniu do niepodległości i tworzenia nowoczesnego państwa opartego na zasadach demokratycznych. Głównym autorem tekstu Konstytucji 3 Maja był król Stanisław August Poniatowski. Istotny wkład w jej spisanie mieli też Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Dzięki Konstytucji 3 Maja Polacy mieli nadzieję na pokój, stabilność oraz rozwój gospodarczy i społeczny. Choć historia ta została przerwana tragicznie przez zaborców, a samo ustawodawstwo nie przetrwało długo, to wartości, które symbolizowała, pozostały niezachwiane. W świecie, w którym zmiany i wyzwania są nieuniknione, idee Konstytucji 3 Maja: wolność, równość, sprawiedliwość są nadal niezmiernie ważne. Dlatego też jako obywatele mamy obowiązek pielęgnować te wartości, dbać o demokrację i wspierać rozwój naszego kraju. Dziś, patrząc w przeszłość z dumą i szacunkiem, powinniśmy również patrzeć w przyszłość z nadzieją i determinacją. Konstytucja 3 Maja niech będzie dla nas nie tylko pomnikiem przeszłości, ale również inspiracją do działania na rzecz lepszego jutra -.
Po uroczystościach przed pomnikiem wdzięczności, kwiaty złożono także przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa. Potem w kościele parafialnym odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Całość zakończyła okolicznościowa wystawa, którą można było obejrzeć w Wiejskim Domu Kultury w Wałdowie.
Nota prawna: Gmina Sępólno Krajeńskie jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.